The Borusan Contemporary Art Collection Prize

Turkish   

Moving Image art fair is very pleased to announce The Borusan Contemporary Art Collection Prize will again be awarded at Moving Image Istanbul 2015 . Funding the acquisition of an artwork exhibited at Moving Image Istanbul for The Borusan Contemporary Art Collection, the prize grants $10,000 to purchase new work for their esteemed collection.

ABOUT BORUSAN CONTEMPORARY
Founded in 2011 Borusan Contemporary is the leading platform for media arts in Turkey. Housed in the historic Perili Köşk mansion on the European shore of the upper Bosphorous, it consists of two gallery spaces for temporary exhibitions and new commissions as well as an extensive ‘Office Museum’ for the display of curated selections from the Borusan Contemporary Art Collection. The Borusan Contemporary art collection includes nearly 600 artworks encompassing such diverse media as oil paintings, sculpture, video art, installations, new media, print editions, light art and photography. It contains print editions by Jim Dine, Donald Judd and Sol LeWitt; light art installations by Brigitte Kowanz, Keith Sonnier, François Morellet and Doug Aitken; paintings by Peter Zimmermann, Gerwald Rockenschaub and Markus Linnenbrink; as well as sculptures by Liam Gillick, Manfred Wakolbinger and Ernest Trova. Artists such as Zimoun, Rafael Lozano-Hemmer, U-Ram Choe, Daniel Rozin and Daniel Canogar are featured in the Collection’s new media segment, and Monika Bravo, Marina Zurkow, Kutluğ Ataman and Manfred Mohr are standout names in the video art section.

 

For more information, contact Murat Orozobekov at (1) 212.643.3152 (USA) or email us at contact@moving-image.info.

 

_____________________________________

“Moving Image İstanbul” için Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu Ödülü

Borusan Contemporary, “Moving Image” sanat fuarı için Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu Ödülü’nü duyurmaktan mutluluk duyar. 10.000$ değerindeki ödül ile “Moving Image İstanbul” da sergilenen bir eser Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na katılacak.

“Moving Image” kurucuları Murat Orozobekov ve Edward Winkleman: “Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun uluslararası ünü, İstanbul’un Moving Image sanat fuarı için seçilen üçüncü lokasyon olmasındaki önemli nedenlerden biri oldu. Özenle seçilmiş çağdaş medya eserlerinden oluşan antolojinin derinliği, maceracı ruhu ve enerjisi, eşine zor rastlanır bir koleksiyon oluşturmakta ve biz de bu ödüle sponsor olmalarından gurur ve mutluluk duyduk. “Moving Image İstanbul” projesine olan bu cömert destekleri için Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na müteşekkiriz.”

Kathleen Forde: “Borusan Contemporary’nin Artistik Direktörü olarak, koleksiyonun Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan esinlenen bu girişime destek olmasından mutlu ve gururluyum.”

Moving Image

“Moving Image” bir fuarın heyecanı ve canlılığı ile dolu bir izleme deneyimi sunarak görüntü tabanlı sanat eserlerinin anlaşılmasını ve takdir edilmesini amaçlamaktadır. Katılım, sadece Moving Image Müzecilik Danışma Kurulu’nun daveti ile tek kanallı video, tek kanallı projeksiyonlar, görüntü heykeller ve diğer büyük video enstalasyonlar sunmak için uluslararası ticari galerilerin ve kar amacı gütmeyen kurumların seçilmesiyle sağlanmaktadır. Moving Image, Murat Orozobekov ve Edward Winkleman tarafından kurulmuştur.